Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /www/ceskacermna.cz/zs.ceskacermna.cz/plugins/system/t3/includes/menu/megamenu.php on line 141
Historie

Z historie obce po současnost

V roce 2003 jsme si připomněli 555.výročí od první písemné zmínky z roku 1448. V roce 1449 jsou však jako držitelé České Čermné doloženi Tamchynové z Doubravic, kteří užívali erb polovici jelena a po dobu 50 let se obec nazývala Tamchynova Čermná. Tamchynové v polovině 16.století odešli do Náchoda a roku 1581 se připomínají naposledy.

Česká Čermná patřila k náchodskému panství až do roku 1848. Po pádu feudalismu v uvedeném roce se stala Česká Čermná svobodnou obcí a jako samostatná obec bez přerušení vystupuje až dodnes. Obec má katastrální výměru 890 ha v nadmořské výšce nad 500m., z toho 2/3 lesů. Počet obyvatel je 430 z nich 80% pracovně činných odjíždí za prací do Náchoda. V obci je potravinářský obchod, pohostinství, cukrárna, autoservis, lisovna plastových hmot, klempíř, švec , instalatér, umělecký kovář a další samostatní řemeslníci.

V obci je základní škola I.-IV.ročník, mateřská školka se školní jídelnou, pošta, policie ČR, sokolovna s hřištěm na tenis či volejbal a novým fotbalovým hřištěm, kaple sv.Václava postavená v r.1941. Ze společenských organizací provozují činnost hasiči a myslivci.

Pozitivem naší obce je, že nestárne a udržuje si neměnný stav obyvatel již od r.1946, kdy odešlo 70 občanů osidlovat pohraničí, hlavně Broumovsko. Obec má celkem 176 popisových čísel a dvacet rekreačních chat.


Videovizitka